top of page

ЕКОНОМІЯ ТА ПРИБУТОК: ЯК ВЛАСНИКИ СЕС МОЖУТЬ ЗАРОБЛЯТИ НА НАДЛИШКАХ ВИРОБЛЕНОЇ ЕНЕРГІЇ?

У сучасному світі, де питання енергоефективності та екологічності набувають все більшої актуальності, можливість не лише економити на рахунках за електроенергію, а й заробляти на продажі її надлишків, стає реальною перспективою. Навіть попри воєнні дії сонячна енергія залишається стратегічно важливим напрямком розвитку відновлювальної енергетики і є найбільш популярним типом генерації в Україні. Станом на 2024 рік у країні нараховується понад 60 000 СЕС.


У цій статті ми детально розглянемо, як Регулятор мотивує підприємства переходити на зелену генерацію та які кроки необхідно зробити для ефективної реалізації надлишків згенерованої електричної енергії.


10 січня 2024 року НКРЕКП прийняла Постанову №3 «Про затвердження Змін до Правил роздрібного ринку електричної енергії», що передбачає введення понять «активний споживач» та «механізм самовиробництва».


Активний споживач – це підприємство або фізична особа, що генерує електричну енергію з відновлювальних джерел, за рахунок неї покриває власні потреби споживання, а надлишки продає постачальнику електричної енергії.


Механізм самовиробництва електроенергії значно підвищить фінансову привабливість встановлення власної генерації на виробничих об'єктах і, що важливіше, зменшить  залежність від відключень електропостачання. Це відкриває нові можливості як для побутових, так і для непобутових власників сонячних електростанцій, забезпечуючи економію на енергетичних витратах та створюючи додаткові джерела доходу.


Отримання статусу активного споживача електроенергії в Україні вимагає виконання певних кроків, а саме:


  1. Встановлення генераційної установки СЕС;

  2. Встановлення автоматизованої системи комерційного обліку (АСКОЕ) та  додаткового обліку на генеруючій установці;

  3. Укладання договору з постачальником послуг комерційного обліку;

  4. Укладання договору  з постачальником енергоресурсів на купівлю-продаж електричної енергії за механізмом самовиробництва, який, в свою чергу, є додатком до договору з постачання електричної енергії.


У процесі укладання договору із постачальником вам необхідно буде обрати комерційну пропозицію та обов’язково надати паспорт точки розподілу із зазначенням генеруючого обладнання, його потужності, ЕІС-коду генерації та місця встановлення.


Після виконання цих дій постачальник протягом одного дня повідомляє ППКО споживача про укладання договору і лише після цього підприємство набуває статусу активного споживача. Важливо зазначити, що у випадку такої співпраці послуги з розподілу електроенергії сплачуються виключно через постачальника.


На сьогоднішній день,  активний споживач відіграє важливу роль у підтримці енергетичного сектору України, адже власне виробництво електроенергії з ВДЕ знижує залежність від загальної енергосистеми, що призводить до зменшення навантаження на мережу, особливо у пікові періоди.  Економічною перевагою для активного споживача є те, що завдяки продажу надлишкової енергії, термін окупності інвестицій у встановлення генераційних установок значно зменшується.


Законодавчі зміни, що впроваджують статус активного споживача, досить нові, проте, доволі швидко набирають обертів. Компанія ЕМА вже співпрацює з такими підприємствами, розуміється на усіх тонкощах роботи цієї системи та з радістю поділиться своїм досвідом і відповість на усі запитання.

 

31 перегляд

1 Comment

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Guest
Jun 27
Rated 5 out of 5 stars.

Фахова рекомендація, дякую!

Like
bottom of page