top of page

УКРАЇНА БУДУЄ «ЗЕЛЕНУ» ЕНЕРГЕТИЧНУ СИСТЕМУ: НА ЗАМІНУ ІМПОРТОВАНОГО ГАЗУ ПРИЙДЕ УКРАЇНСЬКИЙ БІОМЕТАН

Виробництво та використання «зеленої» енергетики стає світовим трендом. За даними експертів, вона може забезпечити енергетичну незалежність в усьому світі до 2050 року. Біометан є невід’ємною часткою у відновлювальній енергетиці. Так, згідно з оцінками Міжнародного енергетичного агентства, світовий потенціал виробництва біометану становить 730 млрд м3/рік, що приблизно складає: 20% від загального споживання природного газу.

Минулого року було анонсовано відкриття торгів біогазом та воднем на спотовому ринку провідного австрійського газового хабу CEGH.

CEGH GreenGas надає можливість купувати та продавати гарантії походження (GOs) для біометану, а також сам біометан без GOs. Платформа також пропонує аукціони, де постачальники та покупці можуть взаємодіяти на спільному ринку, що спрощує укладання угод та їх обробку.

Окрім того, що European Federation of Energy Traders (EFET) займається розробкою стандартів, угод та рекомендацій, що сприяють прозорості, ефективності та надійності торгівлі енергією, EFET активно веде розробку стандартизованих умов торгівлі біогазом.

Україна не стоїть осторонь світових енергетичних трендів. Ба більше, наша країна має усі шанси у майбутньому стати провідним європейським біоенергетичним хабом. Постійна залежність від імпорту газу та наслідки зруйнованої енергетичної інфраструктури стали великим поштовхом у розвитку «зеленої» енергетики.

За даними United Nations Development Programme, станом на квітень 2023 року нанесені збитки по енергетичному сектору в усій країні перевищують 10 млрд. дол. США, а здатність виробляти електричну енергію знизилася на 61%. Як повідомив перший заступник міністра енергетики Юрій Власенко: «На сьогоднішній день в енергосистемі залишаються пошкодженими 19 енергоблоків ТЕС сумарною потужністю 3,3 ГВт, чотири енергоблоки ТЕЦ потужністю 1,1 ГВт та вісім гідроагрегатів ГЕС потужністю 0,54 ГВт». Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів зазначило, що від початку повномасштабного вторгнення в Україні було зруйновано 35 нафтобаз, чим завдано на 3,3 млрд. грн. збитків довкіллю, а загальні екологічні збитки становлять майже 2 трлн грн.

Упродовж останніх років Україна активно та впевнено просуває і розвиває сфери відновлювальної енергетики. Незважаючи на наявність воєнного стану, Урядове агентство з енергоефективності та енергозбереження України успішно завершило розробку реєстру гарантій походження біометану.

З офіційних джерел Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження відомо, що цей реєстр є першим в Україні і відображає гарантії походження відновлюваної енергії.

Також 25 квітня 2023 року НКРЕКП було затверджено та оприлюднено проект постанови «Про затвердження змін до деяких постанов НКРЕКП щодо сприяння розвитку виробництва біометану». Метою проекту є збільшення доступу виробників біометану до газової інфраструктури та зняття технічних обмежень, що стимулюватиме зростання обсягів виробництва газу з біометану.

На сьогоднішній день до мереж України вже підключено перший завод з виробництва біометану. Галс Агро планує виробляти приблизно 3 млн кубометрів газу щорічно, який споживатиме близько 1500 клієнтів, включаючи населення та промисловість.

Завод з виробництва біометану "Галс Агро" на Чернігівщині

Крім того, за даними офіційної сторінки у Facebook, РГК готується підключити ще 20 біометанових заводів до своїх газових мереж.

Безумовно, Україна наразі переживає непрості часи, але, не дивлячись на це, розвиток зеленої енергетики є поштовхом до енергетичної незалежності та екологічно чистого майбутнього. Розвинена аграрна промисловість слугує величезним потенціалом для збільшення виробництва біогазу, а відповідні впровадження – для безперешкодного та швидкого його підключення в загальну систему газопостачання.

Маючи великий досвід співпраці з виробниками біоенергетичних ресурсів, компанія Energy Markets Assistant докладає усіх можливих зусиль для сприяння розвитку «зеленої» енергетики України. Нашими стратегічними планами на майбутнє є: активна підтримка ініціатив щодо комплексного переходу на біоенергетику та мінімізація впливу викидів шкідливих речовин на навколишнє середовище.


225 переглядів
bottom of page